Na czym polega zabieg makijażu permanentnego?
Zabieg makijażu permanentnego polega na wprowadzeniu specjalnego pigmentu w głębsze warstwy naskórka. Różni się od tatuażu rodzajem używanych barwników oraz głębokością na jaką specjalista wtłacza pigment. Podczas tatuażu barwniki są podawane w skórę właściwą, czyli głębiej niż ma to miejsce przy pigmentacji brwi.
Tatuaż a makijaż permanentny.
Praca na różnych głębokościach wyjaśnia dlaczego makijaż permanentny z czasem stopniowo jaśnieje, a tatuaż zostaje w niezmienionym stanie na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
Każdy zabieg makijażu permanentnego, jaki przeprowadzamy w naszym gabinecie kosmetycznym w Inowrocławiu, rozpoczyna się od wywiadu z klientką, m.in. na temat jej preferencji, oczekiwań, ale również na temat ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.
Kolejnym krokiem jest wybór odcienia pigmentu i wykonanie rysunku wstępnego przy pomocy kredki, suwmiarki i innych akcesoriów. Rysunek wstępny ma przybliżyć klientce kształt i szerokość brwi, jakie może mieć wykonane.



Jak przebiega zabieg makijażu permanentnego brwi?
Jak wspominaliśmy we wstępie, zabieg zaczyna się od wywiadu i rysunku wstępnego. Gdy kosmetyczka ustali z klientką jakie są jej oczekiwania, przystąpi do zabiegu właściwego, czyli wprowadzania pigmentu w głębsze warstwy naskórka. Zabieg kończy się podaniem zaleceń co do pielęgnacji domowej i umówieniem na druga wizytę, zwaną „dopigmentowaniem” lub „korektą”.
Czy korekta jest konieczna? Tak.
Ponieważ kosmetyczka pracuje płyciej niż tatuażysta, pigment może nie przyjąć równomiernie we wszystkich miejscach. Część z niego może wyłuszczyć się podczas gojenia, co po okresie 4 tygodni może być widoczne jako jaśniejsze punkty lub cienie. Dopigmentowanie polega nie tylko na dodaniu pigmentu w jaśniejsze miejsca, ale również na wyrównaniu ewentualnych asymetrii i przepracowaniu całej powierzchni brwi. Dlatego przed przystąpieniem do dopigmentowania dobrze jest na nowo zmierzyć wygojone brwi i porównać ich szerokość, nasady i łuki.
Kiedy powinno się wykonać korektę brwi permanentnych?
Większość specjalistów zaleca zgłosić się po 4-6 tygodniach, przy czym 28 dni to okres absolutnie minimalny! Tyle trwa wymiana starych komórek naskórka na nowe.
Co jaki czas odświeżać makijaż permanentny brwi?
Większość Pań odświeża makijaż, czyli przychodzi na tzw. korektę po roku, ale są osoby, które już po pół roku chcą przyciemnić brwi. Zdarzają się też klientki, dla których brwi wyglądają dobrze półtora roku i zgłaszają się na dopigmentowanie dopiero w okolicy 2 lat od zabiegu. Wszystko zależy od upodobań i trwałości makijażu.
Dlaczego brwi robią się niebieskawe, czerwone lub łososiowe?
To, że po czasie pigment „wymywa się” w odcień niebieskawy lub czerwonawy nie jest niczym nadzwyczajnym. To po prostu chemia. U dwóch różnych osób ten sam kolor pigmentu może dać inny odcień po wygojeniu i po czasie.
Barwniki czarne lubią wychładzać się w niebieski, a brązy w ciepłe odcienie łososiowe lub czerwone. Do pigmentów można dodawać tzw. modyfikatory, które zminimalizują ryzyko pojawienia się takich odcieni, ale nie do końca załatwiają sprawę.
Zmiana odcienia makijażu permanentnego brwi jest przypisywana też konkretnej skórze, jej pH. Dlatego, gdy zauważysz, że Twoje brwi zaczynają wchodzić w niebieskie lub czerwone odcienie, zgłoś się na odświeżenie makijażu permanentnego brwi.
Specjalistka zastosuje ocieplacze lub ochładzacze pigmentów i odświeży Twoje brwi, abyś mogła dalej cieszyć się pięknymi brwiami.
Przeciwwskazania do makijażu permanentnego
Makijaż permanentny brwi, podobnie jak każdy inny zabieg, można wykonać, jeśli nie występują przeciwwskazania. Jeśli chcesz zataić istotne fakty, ponieważ boisz się, że kosmetyczka nie podejmie się zabiegu, możesz zaszkodzić samej sobie.
Poza tym to że przyjmujesz jakieś konkretne leki lub na coś chorujesz, nie musi być przeciwwskazaniem!
Przykładem może być cukrzyca, która jest przeciwwskazaniem, ale… jeśli cukrzyca jest ustabilizowana lekami, specjalistka może podjąć się pigmentacji. Ważne jest to, być była szczera. W końcu chodzi o Twój wygląd i zdrowie.
Przeciwwskazania
Główne przeciwwskazania do zabiegu makijażu permanentnego brwi to:
– infekcje bakteryjne, grzybiczne lub wirusowe, np. półpasiec, opryszczka,
– rany lub stan zapalny w miejscu zabiegu,
– zaburzenia krzepnięcia, hemofilia, przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
– przyjmowanie antybiotyków (zalecamy odczekać 14 dni od zakończenia leczenia),
– świeża opalenizna.
Jeżeli jesteś w trakcie chemioterapii, zaleca się odczekać minimum 3 miesiące lub zapytać o zgodę na wykonanie zabiegu lekarza prowadzącego leczenie.
Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, absolutnie nie odstawiaj ich bez porozumienia z lekarzem!
Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, absolutnie nie odstawiaj ich bez porozumienia z lekarzem!
