Zabieg z użyciem kwasu migdałowego należy do grupy zabiegów złuszczających martwe komórki naskórka, zwanych peelingami chemicznymi. Usunięcie martwych komórek wiąże się z tym, że cera nabiera ładnego kolorytu, przebarwienia i piegi ulegają rozjaśnieniu, a drobne zmarszczki wypłyceniu. Oczywiście takich efektów można spodziewać się po poddaniu się całej serii zabiegów złuszczania kwasem migdałowym, ale już po pierwszym zabiegu widoczny jest delikatny efekt "odświeżenia". Złuszczanie to proces usuwania martwych komórek, ale na tym nie kończy się działanie omawianego kwasu. Ma on wpływ także na przebudowę skóry właściwej.
Kwas migdałowy nie tylko dla skór dojrzałych
Działanie opisane powyżej sprawia, że zabiegi z kwasem migdałowym mogą sprawdzić się w przypadku skór ze zmarszczkami i z przebarwieniami, ale kwas migdałowy wykazuje też działanie antybakteryjne.
Antybakteryjne działanie kwasu migdałowego sprawdza się w przypadku pielęgnacji cer trądzikowych i łojotokowych, z zaskórnikami i stanem zapalnym. A co w przypadku cer mieszanych? Kwas migdałowy działa również nawilżająco, dlatego nie musimy się bać zbytniego przesuszania.
Kwas migdałowy - jak się przygotować do zabiegu
Nie jest potrzebne szczególne przygotowanie do zabiegu, ale czasami zaleca się przyzwyczajenie skóry do działania kwasu i zmiany ph poprzez stosowanie kremu z 8-10% stężeniem kwasów AHA przez okres 2 tygodni. Zanim kupisz krem z kwasami, zapoznaj się z przeciwwskazaniami zawartymi w ulotce lub na opakowaniu.
Przeciwwskazania do zabiegu
Do bezwzględnych przeciwwskazań należą: - ciąża i karmienie piersią, - silna infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza, - przyjmowanie leków fotouczulających, - izotretynoina (w trakcie przyjmowania i do 6 miesięcy po zakończeniu), - choroby utrudniające gojenie, np. cukrzyca oraz korzystanie z radio- i chemioterapii.